Rozpad alfa - skąd wiemy o pochodzeniu cząstki alfa?

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
gsmith2358

Rozpad alfa - skąd wiemy o pochodzeniu cząstki alfa?

Post#1 » 25 maja 2012, pt, 18:48

Witam!
Ostatnimi czasy zajmowałem się czysto hobbystycznie budową jądra atomowego i dotarłem do pewnej niezwykle interesującej mnie kwestii; skąd wiemy, że podczas rozpadu alfa nuklidu radioaktywnego cząstka alfa formuje się już w jądrze tego nuklidu, a następnie - dzięki tunelowaniu kwantowemu - przenika przez barierę potencjału? W wielu artykułach i książkach spotkałem się z tą informacją, jednak nigdzie nie mogę znaleźć wiadomości na temat jej pochodzenia.
Czy ktoś posiada jakieś informacje na ten temat?

kowalskil
Kontaktowanie:

Re: Rozpad alfa - skąd wiemy o pochodzeniu cząstki alfa?

Post#2 » 06 lip 2012, pt, 04:45

gsmith2358 pisze:Witam!
Ostatnimi czasy zajmowałem się czysto hobbystycznie budową jądra atomowego i dotarłem do pewnej niezwykle interesującej mnie kwestii; skąd wiemy, że podczas rozpadu alfa nuklidu radioaktywnego cząstka alfa formuje się już w jądrze tego nuklidu, a następnie - dzięki tunelowaniu kwantowemu - przenika przez barierę potencjału? W wielu artykułach i książkach spotkałem się z tą informacją, jednak nigdzie nie mogę znaleźć wiadomości na temat jej pochodzenia.
Czy ktoś posiada jakieś informacje na ten temat?

1) Teorie sa modelami rzeczywistosci. Zakladamy ze czastki znajduja sie w jadrach i badamy wnioski wynikajace z tego zalozenia. Wnioski logiczne (teoretyczne) zgadaja sie z danymi doswiadczeniam.

2) Zacznij on innego modelu (np ze czaski alpha tworza sie gdzies poza jadrami) i pokaz ze takie zalozenie tez sie zgadza z danymi doswiadczalnymi. Staniesz sie slawnym naukowcem.

Ludwik Kowalski (zobacz Wikipedia)
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

gsmith2358

Re: Rozpad alfa - skąd wiemy o pochodzeniu cząstki alfa?

Post#3 » 14 lip 2012, sob, 17:41

Źle się wyraziłem - miałem na myśli informację, jakoby cząstka alfa powstawała we wnętrzu samego jądra atomowego (to, że powstaje w jego obszarze z wchodzących w jego skład nukleonów jest oczywiste). Hipotetycznie przecież mogą one się formować (cząstki alfa) z nukleonów znajdujących się na zewnątrz jądra, bez konieczności przenikania bariery potencjału.

Wróć do „Nauki ścisłe”