Spontaniczne łamanie symetri.

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
waldemar.m

Czy energia ...? Pomocnicze pytanie. Cz.4.

Post#46 » 24 lis 2007, sob, 00:11

agnieszkab. pisze:Mam takie pytanie :roll: Tylko proszę nie wybuchnąć śmiechem.
Czy energia może zamienić się w masę?:x

Malucha,

Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę na pewien pozornie drobny, ale jak się okaże w konsekwencji, bardzo ważny detal - sposób sformułowania przez Ciebie cytowanego pytania.

Ono jest jednokierunkowe! Chcąc dalej różne aspekty tej sprawy trzeba znać ten zakres wiedzy, który Cię przekonuje, a to jest możliwe, gdy udzielisz odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy masa może zamienić się w energię? Jeśli tak, to kiedy? Konkretny przykład.

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#47 » 24 lis 2007, sob, 00:58

Powstaje też problem co to jest masa i co to jest energia :)
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

waldemar.m

Post#48 » 24 lis 2007, sob, 01:11

alchemik pisze:Powstaje też problem co to jest masa i co to jest energia :)

Co to jest masa, dla mnie nie przedstawia problemu, ale to, że cały świat już 100 lat epatuje się równaniem E=mc2 nie wiedząc tak naprawdę co to jest energia wywołuje moje największe zdumienie!

Przy czym trzeba pamiętać, że moje ździwienie nie jest naukowe, więc można na niego nie zwracać uwagi.

waldemar.m

Czy energia...? Cz.5 i ... ostatnia

Post#49 » 29 lis 2007, czw, 00:21

Sala opustoszała. Czy może być bardziej wymowny sygnał do zakończenia monologu?

Rozumiem, że nie zapytałaś czy materia zamienia się w energię i kiedy, gdyż ten przypadek po prostu znasz. Nie będziemy się nim więc zajmować.

Ponieważ jednak Twoje bezpośrednie pytanie (Czy energia ...) nie wywołały niczyjego zainteresowania (a żal) to i ja nie będę przedłużał swoich wywodów.

Musisz wiedzieć, że cały nasz widoczny i badany świat powstał w wyniku zamiany energii na elektron (elementarną cząstkę budowy materii), ale ponieważ taka odpowiedź nie zadowoli Ciebie, więc informuję, że takie zjawisko ma miejsce w reakcji odwracalnej transmutacji węgla do boru.
Tylko przy okazji informuję, że umię robić tą reakcję.

Elektron, jak cząstka fundamentalna, jest nośnikiem masy i wchodząc w skład budowy wszystkich atomów (tak, tak, chce się tego komuś czy nie - jedyną cząstką z jakiej jest zbudowany nasz świat jest elektron) nadaje im masę.

Ale to już przedmiot innego, nie zakazanego wykładu.

Miło było![/b]

Wróć do „Nauki ścisłe”