Neutrino+ antyneutrino=?

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
agnieszkab.
Kontaktowanie:

Neutrino+ antyneutrino=?

Post#1 » 15 lis 2007, czw, 14:25

Wiadomo, iż gdybyśmy "dodali" materie do antymaterii nastąpiłaby anihilacja, czyli "przemiana" masy na energię. Stąd moje pytanie, czy gdybyśmy dodali neutrino, które ma ładunek elektryczny 0 do antyneutrina który, również ma ładunek el. = 0, to także nastąpi anihilacja? W przypadku proton+antyproton i elektron+pozyton gdy mają one przeciwne ładunki, jest to zrozumiałe, ale neutrino+antyneutrino=?. Pewnie w ogóle niepotrzebnie wysuwam takie pytanie, ale jestem ciekawa :D
aGnieszka

Noqa

Post#2 » 15 lis 2007, czw, 18:32

O ile mi wiadomo, zajdzie zwyczajnie anihilacja. Przy czym szansa na takie zderzenie zachacz o niemożliwość. Neutrina nie maja ładunku (a więc brak oddziaływania elektromag.), prawie nie mają masy (czyli grawitacja też minimalna), no i nie mają rozmiaru, więc trafienie graniczy z cudem (jesli nim nie jest)

agnieszkab.
Kontaktowanie:

hm

Post#3 » 15 lis 2007, czw, 20:35

No tak, ale przecież neutrino z antyneutrinem nie różni się ładunkiem i oba mają ładunek = 0. Skoro wiadomo, że materie i antymaterie różnią tylko ładunki, to równie dobrze można dodać neutrino do neutrina i wtedy według zasady nie powinna zajść anihilacja! Tak więc jak to jest?
aGnieszka

waldemar.m

Re: hm

Post#4 » 15 lis 2007, czw, 23:28

agnieszkab. pisze:Skoro wiadomo, że materie i antymaterie różnią tylko ładunki, to równie dobrze można dodać neutrino do neutrina i wtedy według zasady nie powinna zajść anihilacja! Tak więc jak to jest?

Agnieszko,

Ja przewiduję reakcję różnych użytkowników tego forum, ale doszedłem do wniosku, że powinienem napisać kilka słów.
Tym razem nie będę wyrażał swojego zdania, lecz posłużę się metodą pytań, na które powinnaś sama sobie odpowiedzieć.Będziesz miała wątpliwości - spróbuję je rozwiać.

1. Anion ma ładunek ujemny, a kation dodatni. Czy to materia i antymateria?

2. Jaki ładunek ma elektron? I na podstawie czego jesteś przekonana, że taki o jakim Ty myślisz?

3. Niektórzy twierdzą, że E=mc2. Jaką masę ma budynek w którym mieszkasz, jeżeli jego prędkość jest równa 0?

4. Siła światła maleje z kwadratem odległości między źródłem światła a obserwatorem. Czy człowiek znajdujący się na ostatniej planecie Układu Słonecznego widzi Słońce? Czy my naprawdę widzimy gwiazdy?

5. Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że materia ma masę? Jeśli tak, to jak wymyślono cząstkę bez masy (przypominam, że to było neutrino).

6. Jaką masę ma materia w temperaturze zera absolutnego?

7. Jeśli od jutra przestać finansować fizyków teoretyków to ile kolejnych "cząstek" i "antycząstek" zostanie "odkrytych" do końca tego tysiąclecia?

agnieszkab.
Kontaktowanie:

:)

Post#5 » 15 lis 2007, czw, 23:48

Dziękuje za tą odpowiedź. Pewnie bardzo długo będę się zastanawiać nad tymi pytaniami, dochodząc do różnych może nawet sprzecznych ze sobą wniosków. Każdy może inaczej podejść do sprawy, ponieważ jest tak wiele rzeczy czysto hipotetycznych. Są ludzie, którzy wiedzą pewnie o wiele więcej ode mnie- 16-latki. Może ja tak naprawdę nic nie wiem... no ale trzeba pytać i chociaż próbować na te pytania odpowiedzieć.
Pozdrawiam :)
aGnieszka

waldemar.m

Re: :)

Post#6 » 16 lis 2007, pt, 00:19

agnieszkab. pisze:Są ludzie, którzy wiedzą pewnie o wiele więcej ode mnie- 16-latki. Może ja tak naprawdę nic nie wiem... no ale trzeba pytać i chociaż próbować na te pytania odpowiedzieć.

Boże! Dziewczyno!

Nie wygłupiaj się! Wyrzuć te moje głupie w porównaniu z Twoim wiekiem pytania do kosza i zapomnij o tym, że ktoś je kiedyś sformułował. Zycie jest zbyt piękne, żeby je w takim wieku marnować na próbę zrozumienia tych głupot o neutrino, antyneutrino, bozonami (czyje by one nie były) i setkami, tysiącami innych fantastycznych przekrętów w czymś co się szumnie nazywa "nauka".

P.S. W drugim poście pisałaś coś o jakimś profesorze z Uś. Jak się to kojarzy z Twoim wiekiem?

waldemar.m

Post#7 » 16 lis 2007, pt, 00:24

waldemar.m pisze:
agnieszkab. pisze:Są ludzie, którzy wiedzą pewnie o wiele więcej ode mnie- 16-latki. Może ja tak naprawdę nic nie wiem... no ale trzeba pytać i chociaż próbować na te pytania odpowiedzieć.

Zycie jest zbyt piękne, żeby je w takim wieku marnować na próbę zrozumienia tych głupot...

Jeśli jednak, teproblemy naprawdę Cię interesują to dam Tobie jedną poradę: UCZ SIE ROSYJSKIEGO. Gdy będziesz bardzo dobrze znać ten język, to bardzo szybko znajdziesz odpowiedzi na większość pytań.

agnieszkab.
Kontaktowanie:

Post#8 » 16 lis 2007, pt, 10:13

waldemar.m pisze:P.S. W drugim poście pisałaś coś o jakimś profesorze z Uś. Jak się to kojarzy z Twoim wiekiem?

Tak się złożyło, że dyrektorka naszej szkoły uczy fizyki i umówiła mnie na spotkanie z tym profesorem :roll:
A tak w ogóle, chyba warto poświęcać czas- nie marnować, na coś co się lubi? prawda? :) Fajnie jest zajmować się "czymś", na co tak naprawdę nikt nie znalazł odpowiedzi, nie udowodnił istnienia tego "czegoś". Wtedy jest to baaaardzo ciekawe, tzn. według mnie, ale może nie każdy tak to postrzega.
aGnieszka

waldemar.m

Post#9 » 16 lis 2007, pt, 11:14

agnieszkab. pisze:A tak w ogóle, chyba warto poświęcać czas- nie marnować, na coś co się lubi? prawda? :) Fajnie jest zajmować się "czymś", na co tak naprawdę nikt nie znalazł odpowiedzi, nie udowodnił istnienia tego "czegoś".

Najciekawsze jest to, że rodzimy się bez pytań, na które nie dostaliśmy odpowiedzi, całe życie zadajemy pytania i znajdujemy na większość z nich odpowiedzi, a gdy przychodzi czas odejścia z tego padołu, to okazuje się, że ilość pytań na które nie znamy odpowiedzi rosła przez nasze życie w postępie geometrycznym.
Jeśli się o tym pamięta, to zaczyna się rozumieć skalę zjawiska na które się zamachnęliśmy i budzi się w nas (nie we wszystkich, o czym możesz się przekonać na różnych forumach, w tym i na tym) pokora przed znanym i nieznanym.

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Być może kiedyś wrócimy do tego tematu.

Człowiek powinien mieć cele i motywacje, żeby przeżyć swoje życie tak, aby nie wstydzić się dni przeżytych bez celu.
Można to osiągnąć definiując swoje życie przy pomocy Creda. Mnie przez całe życie towarzyszą dwa równocenne:

"Czego nie możesz uniknąć - pokochaj!"
"Najszczęśliwszym w ludzkim tłumie jest ten, kto kochać, cierpieć i przebaczać umie."

Podejmij decyzję co do swojego "Credo" pamiętając o tym, że nieznane jest ciekawe, ale najczęściej nieosiągalne.

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: hm

Post#10 » 16 lis 2007, pt, 18:25

agnieszkab. pisze:No tak, ale przecież neutrino z antyneutrinem nie różni się ładunkiem i oba mają ładunek = 0. Skoro wiadomo, że materie i antymaterie różnią tylko ładunki, to równie dobrze można dodać neutrino do neutrina i wtedy według zasady nie powinna zajść anihilacja! Tak więc jak to jest?
Być może materia i antymateria różnią się nie tylko ładunkiem, albo może ładunek to część jakiejś szerszej właściwości materii.

Być może wystarczy różnica spinu lub jakiejś innej wartości, by dwa ciała w zetknięciu ze sobą uległy anihilacji.

Chciałbym też przypomnieć, że pojęcie "antymaterii" jest niezbyt szczęśliwe, gdyż wedle logiki materia+antymateria=0.
Natomiast to co nazywamy antymaterią, jest tak naprawdę niezwykłą materią. Taką materię powinno się nazywać materią antyładunkową lub kontrładunkową.

Waldemar.m pisze:1. Anion ma ładunek ujemny, a kation dodatni. Czy to materia i antymateria?
Dobre pytanie i dobra sugestia. :)

2. Jaki ładunek ma elektron? I na podstawie czego jesteś przekonana, że taki o jakim Ty myślisz?
Również dobre pytanie. Bo co to jest ładunek? Jak go zdefiniować odcinając się od myślenia o jakimś plusie i minusie? :)

3. Niektórzy twierdzą, że E=mc2. Jaką masę ma budynek w którym mieszkasz, jeżeli jego prędkość jest równa 0?
Złe pytanie, bo wzór mówi wyraźnie E=mc2 a nie E=mV2.
Budynek nieruchomy nadal ma masę, mimo, że jego prędkość jest zerowa. Najwyżej jego energia kinetyczna będzie zerowa...

4. Siła światła maleje z kwadratem odległości między źródłem światła a obserwatorem. Czy człowiek znajdujący się na ostatniej planecie Układu Słonecznego widzi Słońce? Czy my naprawdę widzimy gwiazdy?
A co widzimy?

6. Jaką masę ma materia w temperaturze zera absolutnego?
Prawie taką samą jak w temperaturze pokojowej.

7. Jeśli od jutra przestać finansować fizyków teoretyków to ile kolejnych "cząstek" i "antycząstek" zostanie "odkrytych" do końca tego tysiąclecia?
Dużo, bardzo dużo. Fizyk teoretyk nie potrzebuje pieniędzy na badania (teoretycznie). :)
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Noqa

Post#11 » 18 lis 2007, ndz, 23:07

Widzę, że Waldek wziął się za robienie propagandy (i to ruskiej ;-)

Ładunek nie ma nic do rzeczy z antymaterią i materą. To po prostu rózne byty, tóre w zetknięciu ze sobą anihilują.

waldemar.m

Post#12 » 18 lis 2007, ndz, 23:26

Noqa pisze:Widzę, że Waldek wziął się za robienie propagandy

Szanowny Panie,

Jeśli już chce mi Pan mówić po imieniu, to informuję Pana, że moje imię brzmi Waldemar!

jw2305

Post#13 » 23 lis 2007, pt, 18:05

Ja mam takie jedno ważne pytanie, dlaczego w dziale "neutrino antyneutrino" nie widzimy naukowej dyskusji na ten temat tylko wzajemne udowadnianie swoich mądrości i cudzych niemądrości pomiędzy użytkownikami za pomocą wywyższającego swoją osobę języka?
"Są dwie rzeczy nieograniczone - wszechświat i ludzka głupota" - Albert Einstein

waldemar.m

Post#14 » 23 lis 2007, pt, 18:40

jw2305 pisze:Ja mam takie jedno ważne pytanie, dlaczego w dziale "neutrino antyneutrino" nie widzimy naukowej dyskusji na ten temat

Ja mam takie jedno ważne pytanie: "Co Pan wnósł swoim pytaniem do tego tematu?"

jw2305

Post#15 » 25 lis 2007, ndz, 02:40

waldemar.m pisze:
jw2305 pisze:Ja mam takie jedno ważne pytanie, dlaczego w dziale "neutrino antyneutrino" nie widzimy naukowej dyskusji na ten temat

Ja mam takie jedno ważne pytanie: "Co Pan wnósł swoim pytaniem do tego tematu?"

Taki pan waldemar mądry a nie wie że tylko ludzie ślepi odpowiadają pytaniem na pytanie.
"Są dwie rzeczy nieograniczone - wszechświat i ludzka głupota" - Albert Einstein

Wróć do „Nauki ścisłe”