LHC The game is over

Problemy nauk ścisłych - dyskusje, teorie, kontakty
Ireneusz Cwirko

LHC The game is over

Post#1 » 14 gru 2009, pn, 23:59

Tak jak przewidziałem LHC nie będzie funkcjonował. Po całej serii awarii i nieprzewidzianych wzrostów temperatury w systemie chłodzenia, kierownictwo projektu podjęło decyzje o wstrzymaniu pracy LHC z dniem 16.12.2009. Twierdzi się ze do lutego ale jest więcej niż pewne ze ta przerwa przeciągnie sie o wiele dłużej i zakończy wzmianka na ostatniej stronie gazet ze projekt LHC został ostatecznie wstrzymany.

Dotychczasowe wyniki pracy LHC są więcej niż mierne. Nie udało się przyspieszyć więcej niż 4 pakiety protonów w jednym obiegu (max możliwa ilość 2008 pakietów na rurę). Próba przyspieszenia 16 pakietów zakończyła się prawie ze katastrofa w skutek raptownego wzrostu temperatury. Także próba przyspieszenia dwu pakietów protonów do większej energii skończyła się kompletnym fiaskiem.

Ciekaw jestem czy ten dezaster wpłynie na opinie publiczna i zmusi ja do zastanowienia co jest grane w fizyce.

frenchdog

Post#2 » 27 kwie 2010, wt, 23:21

Witam,
jak ogólnie wiadomo LHC znów ruszyło. Na oficjalniej stronie tego urządzenia można oglądać wyniki i raporty z prób. Nie jestem fizykiem i prezentowane tam informacje to dla mnie czysta magia. Z tego co tam jest prezentowane to wnioskować tylko mogę, że maja wciąż jakieś problemy :(.
Czy ktoś bardziej zaznajomiony z tematyką LHC mógłby tam zajrzeć i podać skrótowo o co właściwie chodzi.

z góry dzięki.

Wróć do „Nauki ścisłe”