Projekt WUF

Specjalne subforum poświęcone sprawom WUF
Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Posty: 585
Kontaktowanie:

Projekt WUF

Post#1 » 18 sie 2012, sob, 14:29

Na stronie http://www.wuf.pl można zapoznać się z podstawowymi założeniami projektu.
Tutaj zapraszamy do dyskusji.


Warto zwrócić uwagę na to, że przymiotnik "filozoficzny" nie oznacza wąskiej specjalizacji WUF ale odwrotnie, otwarcie na każdą dziedzinę nauki.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Posty: 585
Kontaktowanie:

Rozwój WUF

Post#2 » 30 wrz 2012, ndz, 07:18

Przypominam, że WUF jest projektem w fazie kreowania. Dlatego nie ma jeszcze sztywnych reguł, dyplomów, legitymacji, tog, łańcuchów na szyję i gronostajów.
Za to jest zaproszenie do przesyłania własnych uwag i propozycji.
Rozwój WUF zależy od wszystkich osób, które chcą się zaangażować.
Ważne są algorytmy zarządzania uczelnią, by chronić ją przed entropią przejawiającą się pogarszaniem się morale. Chcemy by zgodnie z wizją Platona, uczelnia była stała w pielęgnowaniu pewnych kardynalnych zasad. By nawet po 500 latach istnienia nie trzeba było aktualizować statutu uczelni.
Miarą perfekcji jest bowiem trwałość i stabilność. Gdy przepisy prawa zmieniają się co parę lat, oznacza to, że prawo tworzone jest przez ludzi niekompetentnych, i że prawo to służyć ma jakimś doraźnym interesom, a nie poprawianiu państwa.

WUF ma się właśnie w tym różnić od gnijącego państwa. Ma być latarnią i przykładem, że myśl ludzka potrafi stworzyć rzeczy trwałe, które niczym kilkuset letni zegar zrobiony przez wybornego zegarmistrza, wciąż pokazuje prawidłową godzinę, gdyż mechanizmy (algorytmy) zastosowane przy jego budowie zostały dobrane z myślą o trwałości i uniwersalności celu tego działania.
Jeżeli nie potrafimy stworzyć dobrego statutu i dobrych algorytmów zarządzania Uniwersytetem, i co kilka lat w ramach różnych rozgrywek politycznych, statut ten będzie ulegał zmianom, będzie to oznaczać nie klęskę tych ludzi, lecz naszą, bo to my pierwsi uruchomiliśmy coś, co z powodu naszego błędu dało efekt w postaci wypaczenia.
Dobry system jest odporny na wypaczenia, fluktuacje, zmiany.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Posty: 585
Kontaktowanie:

Przyłączenie się do WUF

Post#3 » 04 sty 2013, pt, 17:51

Osoby zainteresowane afiliacją (luźną) w WUF mogą skorzystać z formularza przestąpienia do Korpusu Solutoryjnego WUF: http://www.wuf.pl/Korpus_Solutoryjny_WUF.pdf

Luźna afiliacja jest automatyczna i dożywotnia; umożliwia prowadzenie badań i dydaktyki pod szyldem Korpusu Solutoryjnego WUF. WUF nie autoryzuje tematów badań czy wykładów prowadzonych przez członków KS; jedynie sumienie i własne normy etyczne są hamulcem dla ewentualnych wypaczeń etycznych. Korpus Solutoryjny jest swoistym Hide Parkiem, gdzie każdy może głosić swoje teorie, nawet jeśli innym wydają się śmieszne.
WUF nie wstydzi się "śmiesznych" idei, gdyż kiedyś śmieszna była teoria kulistości Ziemi. Z drugiej jednak strony Korpus Solutoryjny jest luźno afiliowany, co oznacza, że WUF popiera samą czystą ideę poszukiwania prawdy i w tym zakresie każdy ma poparcie WUF. Natomiast metodologia docierania do prawdy może być wadliwa (przynajmniej z punktu widzenia klasycznych wymogów), a więc WUF nie będzie popierał partykularnych idei czy teorii członków KS.
Przykład: jeśli członek KS będzie prowadził badania nad nazizmem, to WUF niekoniecznie musi zgadzać się z wynikami tych badań, ale będzie stał na stanowisku, że członkowi KS jak najbardziej wolno takie badania prowadzić.
Dlatego osoby z luźną afiliacją nie mogą ogłaszać, że wyniki badań popiera czy potwierdza WUF, gdyż WUF popierać będzie tylko i wyłącznie samo prawo człowieka do poszukiwania prawdy. Wolno więc napisać w swojej publikacji np. "Jan Piotr Iksiński jest członkiem Korpusu Solutoryjnego WUF" lub "Zachętą do przeprowadzenia badań było poparcie WUF dla wszystkich form poszukiwania prawdy" czy też "Intencję prowadzenia badań wsparł WUF w ramach akcji wsparcia dla wszystkich form poszukiwania prawdy".
Wkrótce pojawi się szczegółowy regulamin KS, gdzie podane będą warunki współpracy.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Wróć do „Wolny Uniwersytet Filozoficzny (WUF)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron