Czy możliwe jest poznanie siebie?

Problemy nauk humanistycznych - dyskusje, teorie, kontakty
Marcin Kotasiński
Kontaktowanie:

Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#1 » 09 paź 2012, wt, 22:46

Czy uważasz, że możesz osiągnąć poznanie siebie, które będzie zupełne i adekwatne do doświadczenia i do twoich oczekiwań?

Ogólnie nauka twierdzi, że nie jest to możliwe, choć nie ma to dowodów. Takie zagadnienie, z tego, co się orientuję, nie jest nawet poważnie rozważane w nauce. Ale można tu zapytać, co robi filozofia i psychologia, jeśli nie ‘poznanie siebie’, poznanie filozofującego człowieka, psyche. Albo znamy „Poznaj siebie!” pochodzące choćby od Sokratesa czy św. Augustyna.

Kiedy spoglądamy w lustro dokonujemy aktu poznawczego, coś o sobie poznajemy. Dzieje się to także ze strony doświadczenia, gdy starając się uczynić coś, nie udaje się to. Dowiadujemy się, że coś z naszą wiedzą o nas i doświadczeniu jest nie tak. Poznajemy także siebie dzięki pośrednictwu innych ludzi, gdy ci mówią nam coś o nas lub radzą coś lepszego, wskazując tym, że wiedzą, co dla nas dobre. Jakby mówili, że jest jakaś ogólna wiedza o człowieku, Prawda i Dobro odpowiednie dla każdego, ‘poznanie siebie’ na ileś już jasne i wiadome. Poznajemy także siebie w „czystych” aktach refleksji, gdy się nad sobą namyślamy w oderwaniu od doświadczenia.

W każdym z tych przypadków coś o sobie poznajemy, zbieramy „ziarnko do ziarnka”. Dzięki temu „zbieractwu” wiemy o sobie w późniejszym i nawet aktualnym wieku więcej. Wiemy wciąż lepiej, co sprawia nam przyjemność, czego szukamy, a czego unikamy. Zbierając o sobie wiedzę wiemy wciąż więcej o tym, do czego jesteśmy zdolni, co potrafimy. Zdobywana wiedza pozwala nam dokonywać coraz lepszych i trafniejszych wyborów, w których unikamy tego, czego nie chcemy, a co poznaliśmy jako takie wcześniej. Potrafimy w ten sposób osiągnąć coś lepiej i przyjemniej niż, na przykład za pierwszym razem, kiedy się jeszcze „potykaliśmy”.

Jak to w końcu jest, czy zbierając „ziarnka” o sobie i w procesie życia, budując opinię o sobie, i będąc przy tym obiektywnymi, starając się nie okłamywać samych siebie, ba, nawet świadomie odszukując w sobie sytuacje, treści, w których siebie okłamujemy. Czy możemy tak sięgnąć wreszcie poznania siebie?

Czy istnieje poznanie siebie, które jest formą zupełnego i pewnego rezultatu (wiedzy pochodzącej z…) procesu poznawania siebie? Stan, w którym osiąga się pewną zupełność wiedzy o sobie i pewność, że wiedza ta jest prawdziwa?
I wreszcie, czy takie poznanie siebie jest Wyzwoleniem (od…) i (dojściem do…) Szczęściem?

Czy możesz poznać siebie?
Spójrz w moją stronę: http://sites.google.com/site/samoswiadomosc
Napisałem książkę o samopoznaniu.

kowalskil
Kontaktowanie:

Re: Czy możliwe jest poznanie siebie?

Post#2 » 03 lut 2013, ndz, 20:32

Poznanie siebie jest mozliwe, tak jak poznawania innych ludzi. I tak jak poznanie zjawisk przyrodniczych.

Ludwik Kowalski

http://ludkow.info/byt
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

Fizykomaniak

Post#3 » 17 cze 2013, pn, 23:00

Poznanie człowieka nie jest mozliwe w sposób pełny i adekwatny do jego natury.
Przyczyną tego jest nieredukowalność fenomenu "człowiek" do natury.Człowiek jest bytem głęboko nie-jednorodnym. Jest fizyczno-psychicznie -duchowy.Właśnie składnik duchowy nie może być poznany ani rozumowo,ani doświadczalnie.W czlowieku jest residuum niedostepne nawet dla niego samego- jedynie doświadczamy go egzystencjalnie ale nie znamy go tak ,jak znam klawiaturę z której to piszę.

miniulek

Post#4 » 15 sie 2013, czw, 18:21

Uważam, że poznawanie siebie jest czymś długotrwałym i nieskończonym.
Tak naprawdę poznajemy siebie tak długo, jak długo trwa nasze życie. Nigdy nie wiemy jacy będziemy i nasze zachowania za 10,20 lat.
Chyba każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się zrobić coś takiego, że sami byliśmy zdziwieniu, że to zrobiliśmy. To właśnie jest poznawanie siebie.

rolando

Post#5 » 04 wrz 2013, śr, 22:23

Ja przez 28 lat nie poznałem siebie więc przez następne 28 pewnie nie poznam.
Więc moim zdaniem poznanie siebie jest nie do końca możliwe.

Marcin Kotasiński
Kontaktowanie:

Post#6 » 25 paź 2013, pt, 20:23

Powiedziałeś co uważasz, ale w Twojej wypowiedzi nie ma argumentu dlaczego nie można. Uważam nawet, że ta opinia jest przedwczesna, bo fakt, iż jeszcze nie jest poznany, nie zamyka możliwości poznania.
Spójrz w moją stronę: http://sites.google.com/site/samoswiadomosc
Napisałem książkę o samopoznaniu.

Anka23
Kontaktowanie:

Post#7 » 18 lis 2013, pn, 15:47

Ja bym się najpierw zastanowiła co dokładnie ma to "poznanie siebie" znaczyć, to po pierwsze, a po drugie po co poznawać siebie skoro i tak potem kończymy ukrywając prawdziwego siebie przed innymi.
http://www.edutop.pl/276-Tablice-DualBoard

merczuk

Post#8 » 25 lis 2013, pn, 15:11

zgadzam sie w 100% z Marcinem

NatTadi23

Post#9 » 04 wrz 2014, czw, 10:01

Temat poznawania siebie przez obserwację świadomości .

naukoglowa

Post#10 » 06 maja 2016, pt, 14:27

poznać siebie można tylko w pewnym stopniu...
dlaczego? bo tak jest.. Pan Bóg nas stworzył, każdy jest inny - super - ale jest tyle zawiłości w organizmach, myśleniu, procesach zachodzących, że nigdy nie dojdziemy do rozdzielenia na czynniki pierwsze, co dopiero zrozumienia...

bo jak ma się poznanie określić??

Wróć do „Nauki humanistyczne”