Geneza monoteizmu

Problemy nauk humanistycznych - dyskusje, teorie, kontakty
Modern-Science

Geneza monoteizmu

Post#1 » 31 gru 2010, pt, 09:44

W linkowanym poniżej artykule autor przedstawia kilka ciekawych informacji na temat historycznych początków monoteizmu i tak zwanych świętych ksiąg głównych religii monoteistycznych - jest to tekst krytyczny wobec religii i warty lektury ze względu na ciekawe cytaty oraz garść ważnych informacji na temat biblijnych opowieści z pięcioksięgu

http://studiareligia.glt.pl

napiszcie co o tym sądzicie

Marcin Kotasiński
Kontaktowanie:

Post#2 » 20 kwie 2011, śr, 19:45

Ten artykuł nie przeczy poznaniu Jednego Boga przez Abrahama i „wynalezieniu” monoteizmu.
Ludzie w tamtym czasie migrowali, handlowali, ogólnie spotykali i wymieniali się swoją wiedzą stąd pochodzą zapożyczenia. Poza tym zanim żydzi zaczęli spisywać Biblię była ona przekazywana ustnie jako tradycja plemiona żydowskiego. Można przypuszczać, że już od około XX p.n.e. takie datowanie sugeruje np. P. Johnson w „Historia żydów” s.21 gdzie pisze:
„(…) Abraham nie mógł żyć wcześniej niż w dwudziestym i później niż w dziewiętnastym stuleciu przed Chrystusem.”
Wtedy powstał monoteizm, a Hammurabi jeszcze się nie narodził.

Modern-Science

Post#3 » 01 sie 2011, pn, 12:23

Jednak badania naukowe wykazują że twórcą monoteizmu był Echnaton (Amenhotep IV)
z MSN Encarta Encyclopedia:
"
Akhenaton was the last important ruler of the 18th dynasty and notable as the first historical figure to establish a religion based on the concept of monotheism"

z komentarzem z anglojęzycznej wersji:

Abraham is dated in most of international sources on XVII / XV century BC, he lived after Hammurabi [XIX / XVIII century BC] and copied his cult of Marduk (monolatry), and Bible is an vulgar copy of 'The Code of Hammurabi'

Abraham żył później niż Hammurabi i skopiował jego koncepcję religijną oparta na monolatrii, natomiast pierwsze księgi biblii były w pełni autorskim dziełem Mojżesza -

From Britannica:

"
Akhenaton
flourished 14th century BC, Egypt
king of Egypt (1353–36 BC) of the 18th dynasty, who established a new monotheistic cult of Aton (hence his assumed name, Akhenaton, meaning “One Useful to Aton”).
14th century = 1400 - 1300 BC "

"
Moses
flourished 14th–13th century BC
Hebrew prophet, teacher, and leader who, in the 13th century BCE (before the Common Era, or BC), delivered his people from Egyptian slavery
13th century = 1300 - 1200 BC "

thus Moses was born tens years after Akhenaton

Mojżesz nie przypadkowo do stu lat po POWSTANIU MONOTEIZMU podjął koncepcję Echnatona, stało się tak ponieważ TAKA DOKTRYNA WCZEŚNIEJ PO PROSTU NIE ISTNIAŁA - i nie mogła pojawić się w żadnych pismach.
'Prorok' żydowski był jedynie kontynuatorem Amenhotepa IV , tak samo jak wszystkie późniejsze sekty które wyrodziły się w religie monoteistyczne. Tendencyjne zamętnianie faktów nic nie pomoże, przed Echnatonem monoteizm nie istniał - to jest fakt ustalony przez naukę.

Modern-Science

Post#4 » 01 sie 2011, pn, 12:50

Dodam jeszcze że według Powszechnej encyklopedii PWN (10 tomów) Abraham jest datowany na około XV p.n.e "Abraham, Abram, żył w XV(?) w. p.n.e."

Jego 'przymierze' z Jahwe dopuszczało istnienie innych bóstw i było w stylu politeistycznej monolatrii Hammurabiego. Natomiast dyskutowany artykuł wydaje się pokazywać że pierwsze księgi Biblii były kopią Kodeksu Hammurabiego - natomiast kolejne jej księgi były znowu kopią początkowych (podobnie jak kolejne 'święte pisma' innych religii).

Marcin Kotasiński
Kontaktowanie:

Post#5 » 16 sie 2011, wt, 01:13

Doszliśmy, więc do tego, że mamy różne źródła naukowe, które różnie datują życie Abrahama.

Abraham is dated in most of international sources on XVII / XV century BC, he lived after Hammurabi [XIX / XVIII century BC] and copied his cult of Marduk (monolatry), and Bible is an vulgar copy of 'The Code of Hammurabi

Równie dobrze można powiedzieć, że wysłannicy Hammurabiego dotarli do przekazu lub pism pierwszych żydów, które nie zachowały się i przynieśli je Hammurabiemu, który wziął je pod uwagę przy tworzeniu własnego kodeksu. Bez jednoznacznych i pewnych źródeł historycznych otrzymujemy relatywizm.

Zastanawiające jest to, że faraon egipski nie zdołał zmienić kultu egipskiego na monoteizm, ale monoteizm u niego wystąpił. Sugeruje to zapożyczenie raczej niż na jego wynalazek. Poza tym trzymam się datowania życia Abrahama, które wskazałem powyżej. Jako argument między innymi biorę daty, w jakich żył Mojżesz, bo wydaje mi się, że pomiędzy Abrahamem a Mojżeszem występuje zbyt mały odstęp czasowy, aby Abrahama traktować jako bardzo starego i niemal zapomnianego ojca – założyciela, a Mojżeszowi nadawać skokowo świeży obraz.

Z drugiej strony z tego, co wiem Abraham doszedł do monoteizmu w okresie panowania kultu księżyca w mezopotamskim mieście, w którym mieszkał (sorry nie pamiętam nazwy) wskazują na to imiona jego podopiecznych związane z tym kultem. Nie mam w tej chwili pod ręką źródeł dotyczących okresu starobabilońskiego i owego kultu księżyca, ale jest do sprawdzenia, w jakim okresie kult ten występował.

Niemniej uważam, że gdyby egipski faraon faktycznie był wynalazcą monoteizmu wiedzielibyśmy o tym więcej z historii. Jego działania wyglądają raczej jak próba przejęcia pomysłu od sąsiadów, która nie powiodła się. Myślę tak, ponieważ gdyby faraon był „wynalazcą” monoteizmu maiłby w sobie ducha, którego zaszczepiłby w rodakach i przynajmniej pozostałyby po tym wyraźniejsze ślady.

Również ślady w kodeksie Hammurabiego są niejednoznaczne, bo to Hammurabi dysponował wysłannikami, którzy informowali go o tym, co dzieje się na jego pograniczu i przywozili ze sobą rozmaite informacje, które mogły zostać włączone do jego kodeksu. „Bandy” habiru do jakich należeli ówcześni żydzi zajmowały się raczej pasaniem kóz niż zbieraniem informacji. To byli prości ludzie.

Encyklopedie z kolei są raczej popularnonaukowe niż naukowe, bo służą uprzytamnianiu powszechności społecznej pewnych informacji naukowych. Naukowcy wspierają się pełniejszymi opracowaniami.

Wydaje mi się, że próbujesz do historii wprowadzać jakieś nowości w sposób nieuzasadniony dostatecznie.
Spójrz w moją stronę: http://sites.google.com/site/samoswiadomosc
Napisałem książkę o samopoznaniu.

Modern-Science

Post#6 » 17 sie 2011, śr, 20:32

niezupełnie

po pierwsze, opieram się również na tekście do którego dałem link który wydaje się dość miarodajny

po drugie, encyklopedie takie jak 10 tomowa PWN wcale nie są popularne tylko korzystają z pracy specjalistów wysokiej klasy z różnych dziedzin i mają dużą dokładność
a przypomnę że encyklopedia PWN datuje Abrahama na XV w.p.n.e co jest zgodne z jego 'niewielką' odległością do Mojżesza (w jego czasach źródła o Abrahamie mogły się zachować, stąd informacje o nim w Biblii) - jeżeli takie datowanie podaje PWN to można znaleźć co najmniej kilkanaście 'pełniejszych' jak mówisz opracowań, które podają to samo

kazymyr

Post#7 » 03 mar 2012, sob, 02:45

Czy Abraham lub Mojżesz mógł szukać Jedynego Prawdziwego Boga u takiego politeisty jakim był Hammurabi?
Poza tym Prawdziwy Bóg nie moż zostać przez kogoś wymyślony. Pytanie więc komu Bóg objawił monoteizm czyli naukę o sobie. Czy nie temu który w perspektywie czasu w owym monoteiźmie wytrwał?

Modern-Science

Re: Geneza monoteizmu

Post#8 » 20 wrz 2012, czw, 23:59

kazymyr pisze:Czy Abraham lub Mojżesz mógł szukać Jedynego Prawdziwego Boga u takiego politeisty jakim był Hammurabi?

Mojżesz szukał ale u Echnatona, natomiast Abraham nie znał monoteizmu

kazymyr pisze:Poza tym Prawdziwy Bóg nie moż zostać przez kogoś wymyślony

Jeżeli jest wytworem fikcji to może

Wróć do „Nauki humanistyczne”