Nomenklatura nauk

Dyskusje na tematy: interdyscyplinarne (z pogranicza nauki), dot. innych nauk, nowych nauk i nauk alternatywnych
Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Nomenklatura nauk

Post#1 » 15 kwie 2007, ndz, 17:12

Ciągle powstają nowe dziedziny i gałęzie nauk.
Głównie z powodów prestizowych, marketingowych czy finansowych.

Ale czasem powstanie nowej nauki jest potrzebne, bo łatwiej omawia się jakąś grupe problemów w oparciu o jakąś wspólną teorię tej nauki.

Ja mam inny problem.
Otóż jak zapewne wiecie istnieje taka nauka jak ergonomia, która skupia się na tym, by narzędzia i urządzenia były jak najlepiej dopasowane do człowieka, który wykonuje nimi pracę.
Ja szukam nazwy (o ile taka istnieje) nauki bardziej ogólnej niż ergonomia, która skupia się tylko na pracy człowieka. Czy istnieje nauka o tym, by najlepiej dopasować nie tylko narzędzia i urządzenia ale również usługi i inne dobra konsumpcyjne, by były jak najlepiej dopasowane do wymogów użytkownika. By klient (użytkownik) nigdy nie pomyślał "to mogłoby być wykonane nieco inaczej i byłoby rozsądniejsze".
Jednym słowem chodzi o naukę o najlepszym i najrozsądniejszym projektowaniu towarów i usług. Oczywiście nauka taka powinna również rozpatrywać wymiar ekonomiczny w projekcie. Czasem by wykonać coś nieco lepiej potrzeba dużo więcej pieniędzy, więc może to być opłacalne.
Ale jeśli coś mogł być wykonane mądrzej i kosztowałoby to tylko 1% ceny, to prawdopodobnie klient zgodziłby się na to.

Z góry dziekuję za pomoc w wyszukaniu nazwy takiej nauki (o ile istnieje).
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

waldemar.m

Dwie nauki

Post#2 » 24 sie 2007, pt, 06:32

Jest ergonomia i ergonomika.
To co napisałeś o dostosowaniu narzędzi i przedmiotów doczłowieka to egonomika, a nie ergonomia.

To czego szukasz to właśnie ergonomia!!!

Wróć do „Różne pozostałe tematy naukowe”