Prawa człowieka

Dyskusje na tematy: interdyscyplinarne (z pogranicza nauki), dot. innych nauk, nowych nauk i nauk alternatywnych
dajmos

Prawa człowieka

Post#1 » 08 gru 2007, sob, 21:24

cześć
a wiec problem w tym, że na jutro mam do szkoły przygotować z kumplami debatę, o łamaniu praw człowieka, przeciwna grupa (4osoby) ma wymieniać przykłady łamania praw człowieka w Polsce a moja grupa (tez 4osoby) mamy się do ich przykładów odnosić i argumentami je podważać, ma to być taka "wymiana zdań"
z moich źródeł wiem że na pewno będą mówić o
-fali w wojsku
-przepełnienia więzień
-molestowanie dzieci
-nieludzkie traktowanie w pracy, pr. fizyczna, wykorzystywanie pracowników w biedronce

moja prośba jeżeli możecie odnieść się do tych przykładów i je podważyć

waldemar.m

Re: Debata PILNE !!!!!!!!!!!!

Post#2 » 08 gru 2007, sob, 21:35

dajmos pisze:moja prośba jeżeli możecie odnieść się do tych przykładów i je podważyć

Młody człowieku,

Mam nadzieję, że w szkole, w której się uczysz oprócz głupot (inaczej nie mogę nazwać prób podważania faktów) uczą jeszcze czytać, a jeśli tak, to zwracam Twoją uwagę na motto tego Forum. Przeczytaj je sam jeszcze raz, albo poproś kogoś, kto zna język polski, żeby zrobił to za Ciebie i postarał się przetłumaczyć na Twój język to, co tam jest napisane.

Mam nadzieję, że żaden z uczestników tego Forum nie odpowie na Twoje wezwanie, gdyż próby podważania faktów nie licują z rangą tego Forum.

dajmos

Post#3 » 08 gru 2007, sob, 21:55

Stary lisie,

szkoda że swojej wiedzy nie wykorzystujesz pomagając innym
np mnie
a Bóg kazał pomagać innym w potrzebie

waldemar.m

Post#4 » 08 gru 2007, sob, 22:21

dajmos pisze:a Bóg kazał pomagać innym w potrzebie

Gdy będziesz w potrzebie, nieostrożny kogucie, zwróć się do mnie, ale imienia Bożego nie przywołuj nadaremnie, dla pokrycia swojego lenistwa.

Noqa

Post#5 » 10 gru 2007, pn, 00:21

Primo: nie rozumem jak macie te zdania podważać? Udowadniac, że ich nie ma? A może, że nie są przykładem łamania praw człowieka?

-fali w wojsku

Jeśli jest to wojsko z poboru, to prawa człowieka sa łamane jużprzez samo jego zaciągnięcie. Jeśli wojsko zawodowe to żołnież powinien miec tego świadomość, a jak wiadomo "Volenti non fit iniuria" - chcącemu nie dzieje się krzywda.

-przepełnienia więzień

Czemu od razu nie wprowadzić prawa człowieka, które zabraniają trzymać przestępców w zamknięciu? Ci ludzi nie są tam niewinnie, ale z powodu swego przestępstwa, czyli sami sobie zgotowali taki los. Nie widzę powodów, dla których litować by się nad złodziejami i mordercami, że "im w więzieniu niewygodnie".

-molestowanie dzieci

A to ewidenty przykład łamania praw człowieka. Przymuszanie do stosunków seksualnych. A jak wiadomo, dziecko nie tylko nie może się chronić, ale ma to tez wpływ na jego psychikę.

-nieludzkie traktowanie w pracy, pr. fizyczna, wykorzystywanie pracowników w biedronce

Socjalistyczna bzdura. Kto tych pracowników zmusił do pracy w biedronce? Batem ich tam poganiali?
Nie, oni sami poszli tam pracować, moga się w każdej chwili zwolnić albo zgłosic, że złamano umowę (jeśli taka była). Łamaniem praw człowieka byłoby zakazanie tym ludziom "bycia wykorzystywanymi" albo nakazanie zatrudnienia na innych warunkach czy płacenia dodatkowych kwot właścicielom sklepu. Obecnie obie strony są wolne (choć istnieje Kodeks Pracy, który wiele ludzi pozbawia pracy, z uwagi "na ich dobro". I to jest ewidentny przykład łamania praw człowieka)

Można powiedzieć, że gdyby nie bieda ludzie nie musieliby tam pracować. OK, a gdybym ja miał miliard dolców na koncie, to w ogóle nie musiałbym pracować. I mam teraz leciec do Strasburga, że pracodawca wykorzystuje to, że nie mam na koncie kasy jak lodu?
Może najlepiej od razu pozwać Boga, za sprawienie, że nie panuje powszechna równość, a głód zmusza ludzi do pracy.

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#6 » 11 gru 2007, wt, 00:16

Strasznie prymitywny temat dyskusji i przychylam się do zdania Waldemara.M, że pytanie skonstruowane jest trochę niedorzecznie.

Po pierwsze ustalmy co to jest łamanie praw człowieka.
Każde przestępstwo jest teoretycznie łamaniem praw czlowieka.

Chyba jednak w tej dyskusji chodzi o coś innego. A mianowicie o takie zdarzenia lub postawy, które są zgodne z tradycją lub zwyczajem, lecz jednocześnie mogą łamać prawa człowieka.
Fala w wojsku to pewna tradycja tej formacji. Niektórzy doszukują się w niej roli wychowawczej - ma ona wymusić silniejszą dyscyplinę, posłuszeństwo a zarazem zahartować młodego rekruta do ciężaru życia.

Bardzo często się zdarza, że łamanie praw człowieka prowadzi do późniejszej zgody "ofiary" na taki zwyczaj. Tylko nieliczni ludzie buntują się przeciw tradycji.
Wielu więźniów stalinowskich łagrów ma pozytywne zdanie o metodach Stalina.
A patrząc na chaos w moralnej postawie społeczeństw, nie trudno się domyślić, że to własnie przesadna dbałośc o prawa cżłowieka prowadzi czasem do gorszego efektu.
Wojsko, które było miłe dla swych żołnierzy przegrywa w boju, a to które było poddane ciężkim warunkom szkolenia, będzie zwyciężać.

Jeśli chodzi o prawa człowieka, to ich łamanie zwykle dopuszcza konstytucja dla dobra narodu, a czasem samej jednostki (vide nakaz zapinania pasów w samochodzie).

Molestowanie dzieci nie jest przykładem "łamania praw czlowieka" tożsamym z falą w wojsku. To najczęściej zwykłe przestępstwo.
Chyba, że jest to "molestowanie" za zgodą "ofiary". Wtedy pojawiają się wątpliwości, choć na razie nikt kto chce utrzymać się na świeczniku establishmnetu nie podejmuje drażliwego tematu ewentualnych korzyści lub śladowych szkód jakie wyrządza pożycie seksulane między dorosłym a dzieckiem (za zgodą obojga).
Pewne dogmaty w psychologii muszą być zbieżne z poprawnością polityczną, gdy tymczasem wszystko wskazuje na to, że to nie sam akt seksualny, a opinia otoczenia ma decydujący wpływ na traumę osoby, która współżyła seksualnie w sposób niezgodny z powszechnie uznanymi standardami zachowań.
Jest to temat na dłuższą rozmowę, więc jeśli kogoś również interesuje problem pedofilii, to możemy przenieść się z dyskusją do nowego wątku.

Wracając do głównego tematu: wymieniono też problem przepełnienia więzień. Jest to przykład najmniej łamiący prawa człowieka. Wiąże się to poniekąd z tym, że przestepca sam wybiera taki finał swej działalności i sam skazuje się na ciasnotę więzień. Można przyjąć w skrócie, że takie zagęszczenie jest dodatkową formą kary.
Ale istnieje coś takiego jak dokumenty i umowy międzynarodowe, które definiują na czym polegają prawa człowieka.
Są to dokumenty subiektywne i oparte na jednej konkretnej filozofii i systemie wartości.
Dlatego warto zadać sobie najpierw pytania co to są prawa człowieka.
Czy nie jest to sztuczny twór? A może są jakieś kardynalne prawa człowieka, jak w takim razie je zdefiniować?
Czy zamachowiec-samobójca lub inkwizytorzy, którzy kierowali się miłosierdziem, które kazało im poprze spalenie na stosie ratować ludzkie dusze, czy oni łamią prawa czlowieka, gdy mordują lub torturują innych ludzi? Robią to z dobrych pobudek....
Bardzo wiele zalezy od wytycznych, czyli systemu wartości.
Dzisiejszy system wartości mozna nazwać w skrócie: strach i lęk przed bólem, śmiercią. Ten strach sprawia, że wydaje nam się, iż podstawowym prawem człowieka jest możliwość zapewniania sobie świętego spokoju i dobrobytu materialnego (luksusu).
Tak więc, może to "prawa człowieka" łamią jakieś inne głębsze "prawa człowieka"?
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

lula2o

Post#7 » 22 paź 2009, czw, 23:54

Poszukuje wszelkich materiałów na temat prawo do zycia w konstytucji z 97r, pisze prace mgr na ten temat wiec bede wdzięczna za wszystkie materiały artykuły wszystko

Wróć do „Różne pozostałe tematy naukowe”