Zadanie z fizyki-termodynamika-pary, ciepło

skrypty, pomoc, problemy naukowe
Dochna62
Posty: 1

Zadanie z fizyki-termodynamika-pary, ciepło

Post#1 » 10 cze 2008, wt, 18:55

Rozwiązuję zadanie:

Para wilgotna zużyta zawierająca n=15% (według masy) wody w postaci kropel ma ciśnienie p=15000 Pa i temperaturę t0=100°C. Skrapla się ją, mieszając z wodą, której temperatura wynosi t1=20°C. Jakiej masy wody potrzeba na jednostkę masy pary w celu otrzymania mieszaniny o temperaturze tk=40°C ? Temperatura wrzenia wody pod danym ciśnieniem wynosi tw=54°C , ciepło parowania cp=2200000 J/kg , ciepło właściwe wody cw=4200 J/kgxK i pary cwp=1900 J/kgxK.

Układając równanie bilansu cieplnego, uznałam, że po zmieszaniu pary z wodą przemiany cieplne będą tu polegały na:
1)obniżeniu temperatury samej pary do temp. wrzenia, następnie jej całościowego skroplenia i dalej obniżenia temp. do temp. końcowej, a jednocześnie obniżeniu temp. kropel wody do temp. końcowej bez żadnej zmiany stanu skupienia,
2)podwyższeniu temp. dostarczonej wody do temp. końcowej.

Czy takie rozumowanie jest poprawne? Jak w tym procesie będzie się zachowywać woda początkowo zawarta w parze wilgotnej? Początkowo przecież ma ona temp. wyższą od temp. wrzenia. Po zakończeniu procesu woda znajduje się znów w równowadze termicznej ze swoją parą - jaki ma to wpływ na proces? Może w jego trakcie po prostu nie cała część właściwej pary ulega skropleniu - a więc jaka część i jak to wszystko uwzględnić?

I co to znaczy, że para wilgotna jest zużyta?

Z góry dziękuję za pomoc.

Wróć do „S_t_u_d_e_n_c_k_i_e___ s_p_r_a_w_y”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron