Wynalazki: pierwsze kroki, patenty, wdrożenie

Technika, technologia, inżynieria, rzemiosło, medycyna itp.
Awatar użytkownika
Darekk
Kontaktowanie:

Wynalazki: pierwsze kroki, patenty, wdrożenie

Post#1 » 08 lis 2007, czw, 10:02

Witam wszystkich na forum. Jestem tu nowy. Nie znalazłem się tu przez przypadek, tak więc mam nadzieje że pomożecie mi w tym z czym jeszcze niemiałem do czynienia i nie wiem jak zacząć.
Nie wiem czy to dobre słowo „wynalazłem” lecz może inaczej- chcę skonstruować na razie makietę później działający silnik mojego pomysłu.
Jest to silnik wysokoobrotowy tylko z jedną częścią obracającą się w sobie.
Silnik może być zasilany sprężonym powietrzem, bardziej skomplikowana konstrukcja pozwoli być zasilana benzyną lub gazem.

Mniejsza z tym, nie wiem jak zacząć wdrażać mój pomysł w życie. Napiszcie czy najpierw opatentować ten pomysł, czy najpierw skonstruować przynajmniej makietę? Czy muszę mieć jakąś dokumentację aby opatentować ten silnik ?

Pomysł wydaje mi się o tyle dobry że mógłby zrewolucjonizować w pewnym sensie przynajmniej lotnictwo.

Czy jak już opatentuje mój wynalazek (bo wtedy można to już nazwać wynalazkiem prawda?) to nie muszę się bać pokazując i opisując ten silnik całemu światu (w Internecie) że ktoś ukradnie mi ten pomysł?

Proszę o wyrozumiałość, bo pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia.
Dziękuję za odzew.
-----------------------------------------------------
Pozdrawiam

waldemar.m

Post#2 » 08 lis 2007, czw, 22:47

Nie ma takiej rzeczy, której nie można ukraść i nie ma takiego patentu,którego nie można "obejść", ale najczęściej "skórka nie jest warta wyprawki" i dlatego funkcjonuje taki mechanizm, jak sprzedaż i kupno licencji na wynalazek.
Po przeczytaniu Pańskiego postu jedno mogę stwierdzić z całą pewnością: nie mógł Pan wymyśleć rzeczy, która kręci się sama w sobie!
Jeśli chciał Pan napisać, że wymyślił Pan silnik, w którym tylko jedna część się kręci, to w tym jak w sam raz nie ma niczego nadzwyczajnego (silniki elektryczne, silnik Wankla, itd.).
Nikt Panu nie zabroni patentować ideii, jeśli uda się Panu tak napisać tekst patentu, żeby patentoznawca nie zorientował się, że nie ma Pan nawet modelu.
Powinien Pan odróżniać dwie rzeczy: prawa autorskie i prawa własności intelektualnej.
Jeśli opublikuje Pan informację o swoim pomyśle w internecie, to będzie Pan autorem ideii. Jeśli ktoś na tej podstawie zbuduje silnik i opatentuje jego to on będzie właścicielem własności intelektualnej.

inhet
Kontaktowanie:

Re: Wynalazki: pierwsze kroki, patenty, wdrożenie

Post#3 » 12 lis 2007, pn, 08:27

Dużo zależy od tego, w jakim kraju chcesz wystąpić o patent. Nie masz innego wyjścia, jak zapoznanie sie z prawem patentowym danego państwa i złożyć w urzędzie patentowym odpowiednie dane. Na pewno będzie to dokumentacja, z której musi wynikać, że pomysł jest oryginalny. Niekiedy wymagany jest także działający model wynalazku.
Posiadanie patentu da ci sądowną ochronę wyłącznego korzystania z wynalazku i legalność umów zawieranych w tej sprawie

Awatar użytkownika
Darekk
Kontaktowanie:

Re: Wynalazki: pierwsze kroki, patenty, wdrożenie

Post#4 » 12 lis 2007, pn, 17:22

Dziękuję za odpowiedzi.
Zrobię najpierw prototyp działający wraz z dokumentacją i schematami w między czasie zbierając informacje na temat postępowania patentowego.
-----------------------------------------------------

Pozdrawiam

Wróć do „Pozostałe nauki i Technika”