Prosba o pomoc w napisaniu wniosku o udostepnienie wynalazku

Technika, technologia, inżynieria, rzemiosło, medycyna itp.
pogromcachaosu

Prosba o pomoc w napisaniu wniosku o udostepnienie wynalazku

Post#1 » 23 sie 2008, sob, 17:20

Witam!
Mam prosbe, chcialbym napisac prosbe o udostepnienie wynalazku(min. jego cena, zapytac sie o ilość potrzebna do wyleczenia jednej osoby, oraz ciężar jednej nanocząsteczki) ale nie wiem jak to sie robi. Wydaje mi sie ze wpadlem na pomysl jak dostarczyc te nanocząsteczki tylko do komórek rakowych co nie zostalo do tej pory rozwiazane.Chciałbym wykorzystac wynalazek, ktory podaje w artykule poniżej:Czy ktoś by mógłby mi pomóc napisać taki wniosek, sam sobie nie poradze bo mam wyksztalcenie technika informatyka i nigdy czegos takiego nie pisalem.
"
Roztwory z nanomuszelkami
© Corey Radloff W bieżącym roku najprawdopodobniej rozpoczną się testy kliniczne nowoczesnych metod leczenia nowotworów, bazujących na nanotechnologii. Nieinwazyjne techniki leczenia guzów nowotworowych mogą, o ile testy wykażą ich skuteczność, zastąpić w przyszłości chirurgię i chemioterapię.

Naukowcy mają nadzieję, że nowe metody nie tylko będą miały mniej efektów ubocznych, ale pozwolą zwalczyć nawet te guzy, które obecnie nie poddają się leczeniu lub są niemożliwe do chirurgicznego usunięcia.

Jedną z nowych metod jest wykorzystanie nanocząstek pokrytych złotem. Takie cząsteczki, nazywane nanomuszelkami, przenikałyby do komórek nowotworowych. Następnie za pomocą światła podczerwonego byłyby podgrzewane tak, że zabijałyby chore komórki. Jako że nanocząstki rozpraszają światło, można by ich użyć do obrazowania guzów.

Nad podobnymi technikami prowadzi prace kilka grup naukowców.

Jednak osobami, które umożliwiły prowadzenie takich prac są Naomi Halas i Jennifer West. Przed 10 laty obie panie profesor pracujące na Rice University, opracowały metodę produkcji niewielkich baniek ze złota (w przypadku leczenia raka są to szklane kule pokryte złotem), których średnica wynosi około 100 nanometrów. Są więc wystarczająco małe, by krążyć we krwi i docierać wraz z nią do komórek rakowych, w których powoli się akumulują.

Halas i West zdołały tak zmienić nanocząstki, że absorbują one specyficzną długość fali świetlnej. Do leczenia nowotworów wybrały światło podczerwone. Guzy można oświetlać przez skórę lub za pomocą wprowadzanego, np. do płuc, światłowodu. Cząstki absorbując energię świetlną rozgrzewają się, niszcząc komórkę.

Przeprowadzano również eksperymenty z użyciem nanocząstek pokrytych przeciwciałami, które zwalczały raka piersi.

Testy na zwierzętach wykazały, że metoda jest w 100% skuteczna, a nanocząstki nie są toksyczne. Organizm jest w stanie pozbyć się ich przez układ moczowy w ciągu kilku tygodni.

Mariusz Błoński
źródło: Technology Review
"

Michał Śmigiel

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#2 » 23 sie 2008, sob, 17:30

Jeśli znasz język angielski to bez problemu możesz napisać do właściciela praw patentowych czy też autorów patentu.
Poprostu piszesz o tym co chcesz zrobić i wtedy otrzymasz informację.

Te panie profesor na pewno łatwo namierzyć w internecie - pewnie na stronie ich uczelni są adresy e-mail.
Napisz do nich, a z pewnością coś odpiszą.

Trzeba się też zastanowić, czy korzystając z innego patentu do stworzenia swojego, naruszasz czyjeś prawa. Być może nie. Tu musiałbyś pogadać z prawnikiem. Wiele zalezy od tego jaki zakres jest podstawowego patentu (może tylko USA). Jeśli patent obowiązuje też w UE to trzeba sprawdzić prawo patentowe unijne lub polskie (polskie powinno być chyba już bardzo podobne do unijnego). Dla celów badan naukowych (nie komercyjnych) można najprawdopodobniej korzystać z cudzych wyników bez żadnej kary. Natomiast, gdy będziesz chciał sprzedawać swoje produkty oparte o cudzy patent, to już trzeba się odpowiednio umówić z tamtym zespołem jaki ma być podział zysków lub zakres licencji.

Ewentualnie Ty możesz tamtej stronie sprzedać swój patent będący ulepszeniem techniki podstawowej. Zawsze masz prawo opatentować samo ulepszenie. Wskazujesz wtedy autorów pierwotnego wynalazku, ale Ty masz prawa do tego ulepszenia.

Może wypowie się ktoś tu jeszcze kto lepiej ode mnie zna prawo patentowe.

P.S.
Życzę powodzenia w badaniach - walka z rakiem to ważny cel badań.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

pogromcachaosu

Rozwiniecie tematu

Post#3 » 23 sie 2008, sob, 17:45

alchemik pisze:Poprostu piszesz o tym co chcesz zrobić i wtedy otrzymasz informację.

.

Czy mozesz mi rozwinac bardziej ta mysl, czy to znaczy ze musze do nich napisac na czym maja polegac moje doswiadczenia? Czy po prostu wystarczy napisac prosbe tylko o udostepnienie ich wynalazku?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Re: Rozwiniecie tematu

Post#4 » 23 sie 2008, sob, 18:52

pogromcachaosu pisze:Czy mozesz mi rozwinac bardziej ta mysl, czy to znaczy ze musze do nich napisac na czym maja polegac moje doswiadczenia? Czy po prostu wystarczy napisac prosbe tylko o udostepnienie ich wynalazku?

Przede wszystkim napisz, czy potrzebujesz od tych ludzi coś więcej niż w opisie patentowym, czy też może chcesz samą zgodę na udostępnienie?
Wynalazek poprzez publikację patentu jest już udostępniony wszystkim. I o ile nie zamierzasz wprost uruchomić produkcji na sprzedaż, to w ramach badań możesz korzystać z informacji patentowych.

Co do napisania listu, to napisz to co chcesz i możesz ujawnić. Jeśli masz jakąś tajemnicę, której nie chcesz zdradzić to nazwij ją ogólnie "innowacyjna metodologia" i nie opisuj szczegółowo.
Jak w każdej korespondencji biznesowej, każda ze stron ma prawo do rozporządzania swą własnością. Każda ze stron może ujawnić tyle ile sama chce. Nikt nikogo nie zmusi.
Najprowdopodobniej będzie tak, że uzyskasz zgodę, bo jeśli Ty coś odkryjesz to zarobią także i tamci jako właściciele patentu pierwotnego.
No chyba, że sami pracują nad czymś i boją się, że Ty ich wyprzedzisz....
Ale to będzie ich i twoja decyzja co kto komu przekaże.

Według tego co ja wiem (nie jestem jednak ekspertem od szczegółów), możesz do celów badawczych wykorzystywać dane udostępnione w dokumentacji patentowej.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Wróć do „Pozostałe nauki i Technika”