Światło w oku

Technika, technologia, inżynieria, rzemiosło, medycyna itp.
kazymyr

Światło w oku

Post#1 » 27 paź 2010, śr, 19:17

Witam jako nowy. Nie uważam się za naukowca ale lubię wiedzę z różnych dziedzin. Np. takie pytanie. Gdy zamknę powieki i potrę o nie dłońmi to "widzę" jakby złudzenie światła. Czym jest to zjawisko i w wyniku jakich procesów powstaje. Tylko proszę bez żartów w rodzaju "światełko w tunelu" :wink: Bardzo proszę o odpowiedż.

kazymyr

Post#2 » 01 lis 2010, pn, 11:10

Naprawdę nikt nie wie?

Awatar użytkownika
buds446
OSTRZEŻEŃ: 2

Post#3 » 19 gru 2011, pn, 15:02

podtrzymuję temat, bo wydaje się być ciekawy:)

kazymyr

Re: Światło w oku

Post#4 » 03 mar 2012, sob, 02:06

Niemal 1000 wyświetleń a odpowiedzi brak. Znaczy pytanie trudne, liczyłem na wypowiedź okulisty może neurologa albo po prostu erudyty.

Cierpliwy:-)

kozol

hmm..

Post#5 » 19 kwie 2012, czw, 14:56

Co ciekawe nie jestem ani okulistą, ani neurologiem - erudytą też nie jestem. Kiedyś napisałem prace mgr. na temat złudzeń optycznych i coś tam się poczytało o układzie wzrokowym.

Wykrywanie światła opiera się na działaniu czopków i pręcików, które znajdują się na siatkówce oka.
Więcej można poczytać na ten temat tu:
http://library.thinkquest.org/12409/wykrywanie.html

Odpowiedzi nie udzielę ale może pomogę ukierunkować poszukiwania - w rozwiązaniu tego problemu - a wydaje się być ciekawy. :)

Ja obstawiam, że jest to związane z pręcikami :)

mucor23

Odp

Post#6 » 05 maja 2012, sob, 22:33

Wg mnie może to być mechaniczne pobudzenie nerwu wzrokowego np podczas tarcia oka.
Pozdrawiam

kowalskil
Kontaktowanie:

Re: Odp

Post#7 » 06 lip 2012, pt, 04:52

mucor23 pisze:Wg mnie może to być mechaniczne pobudzenie nerwu wzrokowego np podczas tarcia oka.
Pozdrawiam

Zgadzam sie z ta hipoteza bo jest ona dostatecznie ogolna i zgodna z tym co wiem o procesie widzenia.

Ludwik Kowalski (zobacz Wikipedia)
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

Pilsvanpolen

Post#8 » 12 lip 2012, czw, 23:40

Przepraszam, ale ja bym nazwał po prostu prześwitem światła przez powieki . Zakryjesz je dłońmi nic nie widzisz , odkryjesz to powieka jest na tyle przepuszczalna, że przelatuje przez nią światło po prostu. Fajny, naukowy szczegółowy opis- Gratuluje! . Ale muszę się przyznać, że ja takiego zjawiska gdy pocieram powieki dłońmi nie doznaję...Peace

jaboja
Kontaktowanie:

Post#9 » 09 kwie 2013, wt, 20:11

Jakub Bogusław Jagiełło

Wróć do „Pozostałe nauki i Technika”