Czym jest Bog?

Zagadki i ciekawostki popularnonaukowe; pytania laików; fantastyka; "zwariowane" koncepcje; pomysły nie z tej ziemi...
kowalskil
Posty: 27
Kontaktowanie:

Czym jest Bog?

Post#1 » 06 paź 2014, pn, 20:44

Tlumaczenie maszynowe (z moimi poprawkami)

Czym jest Bóg? Według naszych przodków, których przekonania zapisane sa w Biblii, Bóg jest istota wszechmocna i wszechwiedząca, mieszkajaca gdzieś poza stworzonym przez siebie światem. Moj poglad jest nieco inny; mysle ze Bóg nie jest podmiotem poza swiatm--on jest Swiatem, jak postulowal filozof żydowski 17-tego wieku, Baruch Spinoza, w Holandii.

Nasi bardzo odlegli przodkowie byli bałwochwalcami; wymyślili ideę wielu bogów. Nasi mniej odlegli przodkowie zastępili to pojecie obrazem osobistego - wszechmocnego i wszechwiedzącego - władcy. Większość ludzi na ziemi wciąż wierzy w osobowego Boga, ale niektórzy starają się rozwijać bardziej wspolczesne pojęcie władcy, sformułowane przez Spinoze. Wszystkie trzy opisy odnoszą się do tej samej wiecznie-istniejcej postaci, bez względu na to jak ja nazywamy, i jak interpretujemy slowo "istnieje." Moim zdaniem modlenie sie do Boga osobistego, myslac ze jest on calym swiatem, nie jest grzechem. Czy zgadzasz się z tym pogladem?

Ciekawy artykuł o Spinozie, i wiele wnikliwych komentarzy czytelnikow, pojawiło się niedawno w aamerykanskiej gazecie "The New York Times":

http:// opinionator blogs.nytimes.com/2014/05/25/judging-spinoza/

Autorem jest profesor filozofii, Steven Nadler. Jeden z czytelnikow napisał: "Znam wielu chrześcijan i zydów, którzy praktykują swoje tradycje religijne, chociaż ich przekonania są świeckie. Oni wcale nie ukrywają takich pogladow. Spinoza, podobnie jak Galileo, został ekskomunikowany w czasach ortodoksji religijnej. ... Jego rechabilitacja, przez kościół katolicki, to nie tylko zgoda na to że ziemia kręci się wokół słońca. Jest to takze potepienie karania wierzacych za myslenie samodzielne, nie wykluczajac rozwazan nad dogmatami kościoła. ... "

Ludwik Kowalski (patrz Wikipedia)
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

nilathend
Posty: 1

Re: Czym jest Bog?

Post#2 » 01 wrz 2015, wt, 03:00

A jezeli bog istnieje ? Bo dlaczego mialby nie istniec?Przecierz istnieja fale dzwiekowe co z tego ze na niektorych czestotliwosciach slyszymy je przecierz wiekrzosc dzwiekow jest dla naszego ucha nieuchwytna.a sygnaly radiowy .cyfrowy .intefnetowy komorkowy.przecierz dookola nas musi byc az gesto od nich .a promieniowanie? a energia .? Czy to wszystko istnieje.?Tego przecierz nasze zmysly nie potrafia stwierdzic.Tylko to co one ogarniaja lub nasze techniczne zabawki tylko to uwazamy za istniejace.a przecierz kim my jestesmy ? .tylko istotami ktorym planeta akurat w tym miejcu i czasie stworzyla ma chwile sprzyjajace warunki do rozwoju .za chwile nas nie bedzie gdy sie skoncza.takie z nas sezonowe zyjatka.dlaczego nie dopuszczamy mysli ze istnieje ogromna swiadoma energia ktora jest bogiem.przecierz to zaraz bedzie mozna udowodnic naukowa o ile zdarzymy.Ludzie troche logiki bog i nauka nie wykluczaja sie .odpowiednie spojrzenie i mozna nawet powiedziec ze dopelniaja sie.

kowalskil
Posty: 27
Kontaktowanie:

Re: Czym jest Bog?

Post#3 » 21 maja 2016, sob, 05:17

1) Dzekuje za komentarz. Ludwik

2) Polecam tez moj troche dluzszy artykul (po angielsku), pod tytulem "Libaral Theology."

3) Oto jak go czesto "reklamuje":

a) The e-book version of my article, costing only $0.99, is available at amazon.com

< http://www.amazon.com/dp/B01DIENMU4 >

b) But the content of the article is already freely available online. The link is:

< http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/LIBERAL9.htm > <=== Wersja darmowa

Please share this link with all who might be interested, especially with students, if appropriate.

Ludwik Kowalski (Wikipedia.)
L. Kowalski, fizyk na emeryturze, i autor "Pamietnik bylego komunisty"

http://ludkow.info/byt

Blaczego document ten jest darmowy? Bo pisanie go bylo dla mnie obowiazkiem moralnym wobec rodzicow, wobec innych ofiar stalinizmu, i wobec Polski.

Wróć do „Rozrywka intelektualna i paranaukowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron