Pole magnetyczne - wazna i zarazem bardzo trudna sprawa

Zagadki i ciekawostki popularnonaukowe; pytania laików; fantastyka; "zwariowane" koncepcje; pomysły nie z tej ziemi...
cyc88

Pole magnetyczne - wazna i zarazem bardzo trudna sprawa

Post#1 » 20 lut 2007, wt, 18:41

Witam , mam pytanie , jak stworzyc urzadzenie ktore posiadaloby dwa rozne bieguny odpychajace sie z sila taka ktora nie pozwolilaby sie im dotknac ale dodatkowo samo by regulowalo sile odpychania . Np . Jezeli caly czas na dwie takie plytki dzialala by sila w kg napisze , od 5kg-60kg i w krytycznych momentach , min sila grawitacji ziemi i max 12x60kg i wiecej , jak mogla by jakas aparatura stymulowac sile odpychania takich plytek wlasnie wzgledem dzialajacyhc na nie sily (tak zeby sie nie dotknely np odleglosc miedzy nimi wynosilaby 1mm non stop)?
Mam nadzieje ze neizbyt to trudno przedstawilem. Prosze o odpowiedz albo rozwiniecie tematu , czy takei cos wogole da sie skonstrulowac ? POZDRAWiam

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#2 » 20 lut 2007, wt, 23:47

Po pierwsze żeby bieguny się odpychały to nie mogą być różne lecz te same (np. N + N).
Po drugie: nie za bardzo rozumiem jak ma działać to urządzenie?
Przecież wystarczą dwa magnesy neodymowe podłaczone do jakichś siłowników, które będą zbliżać je do siebie na siłę. Odpowiednio sterując tymi siłownikami można doprowadzić do sytuacji, gdy odległość między magnesami będzie wynosić 1 mm.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

cyc88

Post#3 » 22 lut 2007, czw, 19:26

A przepraszam pomyslilo mi sie z tymi biegunami , prawda. Chodzi mi o to , podam na przykladzie bedzie lepiej zrozumiany , takie dwie blaszki sa przymocowane do klykci kosci piszczelowej i udowej i normalnie w staie kolanowym nonstop odleglosc miedzy nimi wynosi sr. 2mm , teraz czy moznabybylo tak podlaczyc te 2blaszki do jakies aparatury , pomijajac droge w ciele czlowieka tylko jak mozna bybylo sprawic by te dwie blaszki bybylyby namagnesowane i pole ktore zoostaloby miedzy nimi wytworzone dzialalo by jak blokada sil dwoch nie pozwalajacyhc sie zblizyc do siebie i "urzadzenie to" samo by "czulo" jakie duze sily dzialaja na takie blaszki aby ta odleglosc wynosilaby nadal 2mm , nie wazne czy 0kg czy 1,5 tony . Daloby sie takie urzadzenie zbudowac czy aparature zeby tak dzialala? Wiem ze nadal to jest zamotane ale chyba juz jasniejsze , dzieki pozdrawiam

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Urządzenie

Post#4 » 25 lut 2007, ndz, 01:55

Takie urządzenie może być zbudowane i wcale nie musi być oparte na magnetyźmie.

W mechanice jest wiele rozwiązań, które realizują tego typu problematykę, gdzie im większa siła (akcja) tym większa siła przeciwna (reakcja).

Również elektronika i automatyka są w stanie realizować tego typu zadania.

cyc88

Post#5 » 26 lut 2007, pn, 16:20

a moglys bardziej sprecyzowac "Również elektronika i automatyka są w stanie realizować tego typu zadania."
A czy koszta budowy bylyby duze z tego zwiazku?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#6 » 27 lut 2007, wt, 12:45

A o jaki związek Ci chodzi?

cyc88

Post#7 » 27 lut 2007, wt, 15:39

chodzi mi zwiazane koszty z bodowa urzadzenia ...jezeli elektronika i automatyka tez moze realizowac takie zadania ...nie wiem teraz jak by wygladalo takie urzadzenie i jego budowa co za tym idzier koszty budowy . Chcialbym zebys mi powiedzial tez gdzie mozna sie dowiedziec , w jakim miejscu z kim rozmawiac o takim czyms ?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Post#8 » 01 mar 2007, czw, 03:21

Szukaj na uczelniach technicznych (politechnikach), tam są ludzie i potrzebny sprzęt.
Na Politechnice Wrocławskiej był kiedyś wydział Podstawowych Problemów Techniki (PPT), na którym był kierunek inżynierii biomedycznej. Tam na pewno są ludzie, którzy mogą coś takiego zrobić.

Poza tym teraz w Katowicach będą targi wynalazców - tam też można spotkać ludzi, którzy chętnie wezmą się za takie coś.

cyc88

Post#9 » 01 mar 2007, czw, 17:14

a sa jakies strony w necie gdzie mozna sie o takei cos zapytac

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Uczelnie

Post#10 » 03 mar 2007, sob, 14:21

Niestety raczej nie... nasze forum istnieje od niedawna i jeszcze mało jest tu naukowców, by znaleźć akurat specjalistę od tych spraw, które Ciebie interesują.

Raczej trzeba dzwonić i pisać do różnych uczelni szukając kontaktów z ludźmi.
Ewentualnie możesz przeglądać strony samych uczelni i czytać co na ich wydziałach, instytutach, katedrach, zakładach się robi.
Każda jednostka uczelniana ma zwykle swoją stronę www i tam są wymienione aktualne tematy badawcze.

Wróć do „Rozrywka intelektualna i paranaukowa”