Energetyka Jądrowa

Zagadki i ciekawostki popularnonaukowe; pytania laików; fantastyka; "zwariowane" koncepcje; pomysły nie z tej ziemi...
m0der

Energetyka Jądrowa

Post#1 » 15 paź 2009, czw, 22:33

Witam.
Niedawno przeczytałem artykułu w pewnym popularnym czasopiśmie o energii jądrowej i przyszłości z nią związanej. Zaciekawił mnie te temat.
W związku z tym mam prośbę - czy Macie jakieś ciekawe artykuły do polecenia na ten temat, ewentualnie strony www lub książki.

m0der

Post#2 » 21 paź 2009, śr, 00:55

W myśl zasady kto pyta nie błądzi mam do Was kolejne pytanie.
Ostatnio czytałem o reaktorze jądrowym, który będzie mógł kupić prawie każdy ( z odpowiednio zasobnym portfelem ;) ). Producent twierdzi, że zakopany pod ziemią na głębokości 10 m zaopatrzy w energię elektryczną małe miasteczko.
Tu moje pytanie - jak będzie on działał (przecież znane nam dzisiaj e. j. zajmują znaczne powierzchnie, ponadto wymiana paliwa, konserwacja wymagają by reaktor był na powierzchni ) i jak będzie zabezpieczony (nie wiadomo czy ktoś nie kupiłby go z myślą zdobycia niebezpiecznego materiału promieniotwórczego, a dzisiejsze e. j są prawdziwymi fortecami).
Może to jest sposób na rozwiązanie problemów energetycznych w dzisiejszych czasach? Lokalizacja w pobliżu miejsca gdzie ta energia będzie wykorzystywana pozwoli oszczędzić pieniądze na liniach przesyłowych, a także wyeliminuje (lub zmniejszyć) problem strat wywołany rezystancją przewodów ( mniejsza odległość - mniejsze straty).
Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Wróć do „Rozrywka intelektualna i paranaukowa”