Czy wracacie do kraju?

Informacje gdzie znaleźć ciekawe miejsce na staż (postdok)
Awatar użytkownika
pofririon

Czy wracacie do kraju?

Post#1 » 08 sie 2006, wt, 18:06

Pytanie jak w temacie. Mariusz, nie myslales o powrocie do Polski? Swoja droga studia czy staz za granica jest jak najbardziej ksztalcacy, ale jak dlugo mozna sie "postdoczyc"? Osobiscie mam wiele zapalu do studiow w Japonii i juz nawet skontaktowalem sie z jednym z profesorow na poludniu kraju. Czekam tylko na odpowiedz. Wracajac do tematu, jestem ciekaw czy praca postdoca zabezpiecza was na przyszlosc (tzn. w razie ewentualnej emerytury), heh niektorzy moi znajomi nie chca wracac ze wzgledu na podatki :twisted: . Podobno maja byc jakies dotacje dla polskich naukowcow po powrocie do kraju:-) Twoja zona tez pracuje na uczelni? No i na koniec wyrazy uznania dla tych, ktorzy postawili na rozwoj nauki w Polsce i wykazali sie inicjatywa. Moje zdanie jest takie, postdoc- kilka lat maksymalnie, a potem albo znajduje stala posade profesorska na uczelni lub w przemysle albo zajmuje sie biznesem, przeciez nie mozna "postdocowac" do emerytury! Jasne, ze wiekszosc bedacych za granica wzgardzi polskimi zarobkami po powrocie i chyba dlatego sie nie decyduja. No to jak wracacie czy nie i jak nie to dlaczego:-)?

Mariusz
Kontaktowanie:

Post#2 » 09 sie 2006, śr, 13:37

Najpierw odpowiedz na proste pytania:
postdoc nie daje emrytury, no chcociaz slyszalem ze we francji tak
ale w Polsce siedzac tez bedziesz ja mial malutka, lepiej cos oszczedzic i zainwestowac.
Dotacje dla naukowcow wracajacych do kraju, jakies smieszne jednorazowe stypendium, to nic nei zmieni.
Moja zona tez pracuje na uczelni.
No a teraz trudne, czy wracamy?
No bedziemy w Polsce za miesaic to sie rozeznamy w sytuacji ale ogolnei cienko to widze.
Zarobki slabe ale to jeszcze nie najgorsze.
Nie ma kasy na badania a to juz tragedia, wroce i co bede sie trzasl nad kazdym zwiazkiem, a na polowe w ogole mnie nie bedzie stac?
Poza tym jak nie masz plecow to nie ma gdzie wracac, kto Cie wezmie?
Poza tym (sie powtarzam) zawisc, jzu zycie ludzie umila ze taki byl za granica kilka lat to napewno sie strasznie nachapal i teraz tylko bedzie sie madrzyl.
A tu mam dobrze, z kasa sie nielicze, mam pomysl to go realizuje, oczywiscie w granicach rozsadku co do szastania kasa szefa.
Wiecznie siedziec na postdoku? wiesz co to juz lepsze niz byc jakims wiecznym adiunktem w Polsce.
Bo profesorem w Polsce bez habilitacji nie zostaniesz, a to trwa.
Szkoda czasu. No chyba ze trafilbym do zespolu ktorego szef ma duze granty i chody ale takie miejsca sa obstawione przez znajomkow.
Oczywiscie wiecznym postdokiem nie zamierzam byc i to sie skonczy pewnie w tym roku nawet. Ale czy za granica trzeba byc koneicznie tylko postdokiem, mozna przeciez robic duzo innych rzeczy i miec lepsze pozycje. Patriotyzm, a wale go, jesli ludziom w Poslce nie zalezy na rozwoju nauki to co ja mam co, samobojstwo popelnic?
Kraje takie jak Korea czy kiedys JAponia postawily na nauke i kadre, i postdokom sie oplacalo wracac, zrsezta posady na nich czekaly, nawet w iNDIACH ZACZYNA SIE TAK DZIAC, a w Polsce co, wola przyjac syna rektora, syna kolegi, znajomego nic kogos kto byl za dlugo za granica, bo taki to zagrozenie. A budzet nauki jest z roku na rok mniejszy.
Wiec ejsli chcesz wracac do kraju to postdok gora dwa lata i to wyjedzaj zaklepawszy sobie wczesniej posade w Polsce, bo inaczje wybiegniesz z obiegu, zreszta tu nawet Francuzi na to narzekaja, ze nie maj dokad wrocic jak sie nie jest wyslanym oficjalnie rpzez uczlnie, no chyba ze przemysl ale w Polsce tkaiego nie ma.

A co do podatkow, to sam nie wiem ale istnieje ryzyko, ze powrot oznacza wiezienie ale moze to tylko ploty.

PS. Jak wyjezdzalem na postdoka to oczywiscie myslalem ze za rok wroce, myslalem zupelnie jak Ty, teraz juz chec powrotu maleje.

PS2. Japonia w kazdym razie to nei ejst koncowy cel jak dla nas.

Awatar użytkownika
Asteria

Post#3 » 09 sie 2006, śr, 21:07

A ja dodam tylko jedno. doskonale rozumiem tych, ktorzy wyjezdzaja z Polski. I to nie tylko na postdoci, doktoraty, ale takze do pracy. Nasze realia daleko jeszcze odbiegaja od standardow europejskich wiec nie ma czemu sie dziwic. Konczysz studia i nawet jesli pracujesz w renomowanej firmie nie musi to oznaczac, ze zyjesz jak paczek w masle. I chyba tylko w Polsce (o moze przesadzilam) zeby kupic mieszkanie, wiekszosc pakuje sie w kredyty na 30 lat...
Kariera naukowa? Bedac nawet w renomowanej polskiej uczelni na doktoracie i siedzac w jednym miejscu, kariery zrobic sie nie da. Wydaje mi sie tez, ze kariery robic sie po prostu nie chce (!) Wiadoo, ze najlepsza motywacja do pracy sa pieniadze, wcale tego nie ukrywam. W Polsce? Trudno mowic o pieniadzach. Chyba, ze sie w miedzyczasie gdzies wyjedzie...
Mam tylko nadzieje, ze ktos sie kiedys tu obudzi i zrozumie, ze moze ludzie wcale nie chca stad wyjezdzac, moze chca robic kariere nakowa w Polsce. Tylko do tego musi byc zapewnione odpowiednie zaplecze, zarowno naukowe jak i finansowe.
Sama bylam studentka i wiem jak czasem trudno podjac decyzje - robic kariere naukowa czy szukac pracy..

Mariusz
Kontaktowanie:

Post#4 » 10 sie 2006, czw, 07:33

Pieniadze tez sa wazne, czlowiek chce jakos zyc ale akurat ja nie jestem taki, ze musze duzo zarabiac (byle nie zalosnie malo!).
No i nie dlatego wyjechalem z Polski, poprostu po doktoracie nie moglem znalezc zadnej pracy, wiec wielkiego wyjscia nie mialem. No owszem pracowalem troche jako handlarz odczynnikami chemicznymi w duzej polskiej firmie. Ale to nie mialo zadnych perspektyw i o to chyba chodzi najbardziej, perspektywy, tych w Polsce nie ma.
No chyba, ze sie myle?

Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Perspektywy

Post#5 » 10 sie 2006, czw, 13:00

Zawsze możesz zatrudnić się w prywatnej firmie lub taką sam otworzyć :)
Założenie własnej firmy lub bycie wspólnikiem z kimśi innym to również świetny "postdoc" :)
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Wróć do „Staże podoktorskie (postdoc)”