Stan prawny walki z oszustwami

Przykłady oszustw w nauce
Awatar użytkownika
alchemik
Site Admin
Kontaktowanie:

Stan prawny walki z oszustwami

Post#1 » 22 sie 2005, pn, 04:36

Uczestniczyłem kiedyś w wykładzie prof. Mirosława Soroki na Politechnice Wrocławskiej, który dotyczył dyskrepancji w nauce.
Po wysłuchaniu tego wykładu odniosłem wrażenie, że to co do tej pory wyglądało na wielki, monolityczny gmach nauki, nagle zaczynasię kruszyć i rozpadać.
Dowiedziałem sie jakimi często niskimi pobudkami kierują się uczeni, by tylko dostać pieniądze, że nie koniecznie naukowa prawda jest dla nich priorytetowa.
Najgorsze jednak w tym wszystkim było to, że o ile np. w USA są specjalne organizacje (podatników), które wyłapują przypadki oszustw, które były robione za paubliczne pieniądze, to w naszym kraju nie ma żadnych rozwiązań w tym względzie :(
KBN z piniędzy podatników finansuje badania, lecz nie ma żadnych instrumentów by ukarać tych, którzy popełnią naukową zbrodnię.

Organizacje, które działają w USA żyją z prowizji, jakie przyznaje im rząd, od sum, na które wyśledzą oszustwo. Gdyż rząd będzie te pieniądze egzekwował od winnego, a zyskiem jest również wyeliminowanie z systemu nieuczciwego naukowca, który już w przyszłości nie wyciągnie pieniędzy publicznych.
Nie boję się motyla Lorenza...
Ale kto powiedział, że ten motyl jest tylko jeden?

Awatar użytkownika
Deymos
Kontaktowanie:

Post#2 » 07 paź 2005, pt, 17:59

Kontrola przydałaby się na pewno. Zawsze jeśli chodzi o niekontrolowaną kasę pojawiają się ludzie którzy skorzystają z okazji...

Awatar użytkownika
buds446
OSTRZEŻEŃ: 2

Post#3 » 20 gru 2011, wt, 14:14

w ogóle nasza polska nauka jest mocno zaniedbana i nie widać jakoś pomysłów na poprawę tego stanu. szkoda, bo wiele naszego potencjału się marnuje. a co do kar, do dobrze byłoby się również zabrać za doktorantów i doktorów, którzy wykorzystują prace magisterskie swoich studentów i nawet nie zaznaczą, że to nie jest ich efekt pracy naukowej tylko kogoś innego:( przykre to

Wróć do „Dyskrepancje i oszustwa”